Naval History Homepage - and Site Search

 
SHIPS OF THE ROYAL NAVY - LOCATION/ACTIVITY DATA, 1914-1918

MAINLY CONTEMPORARY BOOKS, World War 1-era


Links to main World War 1 pages:
- Military & Naval Chronology
- Naval Operations -
Merchant Navy
- Navy and Army Despatches
- Honours and Gallantry Awards
- Royal & Dominion Navy Casualties
- Warships & Auxiliaries of the RN
- Guide to Warship Locations
- Campaigns, Battles & Actions

HMS Edinburgh Castle, armed merchant cruiser (Photo Ships, click to enlarge)

on to Part 6, Ship Distribution Lists

or return to World War 1, 1914-1918



Links to Ship and Location/Activity Data
Introduction

Various naval books published in the World War 1-era have information on ship locations and actions. Following are tables from four such books, plus the excellent "World War 1 Document Archive" at http://www.gwpda.org. More ship information will be found in the text of these books. Many other books will be available, although most of them tend to only name the larger vessels.

Contents

Links to Books
Lists of Tables
1. THE GRAND FLEET, 1914-1916
by Admiral Viscount Jellicoe
1.1 Grand Fleet, August 1914
1.2 At the end of November 1914 the effective state of the Grand Fleet
1.3 At the end of 1914 the condition of the Fleet
1.4 At the end of January 1915 the condition of the Grand Fleet
1.5 The organisation of the Battle Cruiser Fleet, February 1915
1.6 Battle Cruiser Squadrons and Cruiser Squadrons re-organised 5 June 1916
2. WW1, THE WAR AT SEA
at http://www.gwpda.org/naval/n0000000.htm
2.1 The Grand Fleet, 1914-1918
2.2 The Harwich Force
3. THE DOVER PATROL
by Admiral Sir Reginald Bacon
3.1 Salvage and Other Services Rendered to Vessels by Captain John Iron and the Dover Salvage Tug
3.2 Destroyers and Torpedo-Boats of the Original 6th Flotilla
3.3 Destroyers, P. Boats, and M-Monitors which Joined the 6th Flotilla and Cruisers attached to the Patrol
3.4 Names of Masters of Cross-Channel Transports
4. THE BIG BLOCKADE
by E Keble Chatterton
4.1 Armed Merchant Cruiser Strength as of 24 January 1915.
4.2 Additional Armed Merchant Cruisers Commissioned before April 1915
4.3 Armed Merchant Cruiser Strength as of July 1915
5. SWEPT CHANNELS
 by Captain Taprell Dorling, R.N.
5.1 Minesweeping Officers, etc., 1914-18 (and some named minesweepers)
5.2 Minesweeping Officers, etc., including Post-War Mine Clearance (and some named minesweepers)
5.3 Nominal List of Minesweepers in Commission in Home Waters at Time of Armistice





1. THE GRAND FLEET, 1914-1916
by Admiral Viscount Jellicoe



1.1 GRAND FLEET, August 1914

Fleet-Flagship H.M.S. Iron Duke.

Attached Ships H.M.S. Sappho, H.M.S. Oak.

BATTLE FLEET

1st Battle Squadron:
Vice-Admiral Sir Lewis Bayly, K.C.B. (in command).
Rear-Admiral H. Evan Thomas (2nd in command).
Battleships Marlborough (Flag), St. Vincent (Rear Flag), Colossus, Hercules, Neptune, Vanguard, Collingwood, Superb, Bellona (attached Light Cruiser), Cyclops (repair ship)

2nd Battle Squadron:
Vice-Admiral Sir George Warrender, Bart., K.C.B. (in command).
Rear-Admiral Sir Robert Arbuthnot, Bart. (2nd in command).
Battleships King George V, (Flag), Orion (Rear Flag), Ajax, Audacious, Centurion, Conqueror, Monarch, Thunderer, Boadicea (attached Light Cruiser), Assistance (repair ship).

4th Battle Squadron:
Vice-Admiral Sir Douglas Gamble, K.C.V.O, (in command).
Battleships Dreadnought (Flag), Temeraire, Bellerophon, Blonde (attached Light Cruiser).

3rd Battle Squadron:
Vice-Admiral E. E. Bradford, C.V.O. (in command).
Rear-Admiral M. E. Browning (2nd in command).
Battleships King Edward VII. (Flag), Hibernia (Rear Flag), Commonwealth, Zealandia, Dominion, Africa, Britannia, Hindustan, Blanche (attached Light Cruiser).

1st Battle Cruiser Squadron:
Vice-Admiral (acting) Sir David Beatty (in command).
Battleships (sic) Lion (Flag), Princess Royal, Queen Mary, New Zealand.

2nd Cruiser Squadron:
Rear-Admiral the Hon. S. Gough-Calthorpe (in command).
Cruisers Shannon (Flag), Achilles, Cochrane, Natal.

3rd Cruiser Squadron:
Rear-Admiral W. C. Pakenham, C.B. (in command).
Cruisers Antrim (Flag), Argyll, Devonshire, Roxburgh.

1st Light Cruiser Squadron:
Commodore W. E. Goodenough (in command).
Light Cruisers Southampton (Flag), Birmingham, Lowestoft, Nottingham.

Destroyer Flotillas

Second Flotilla:

Captain J. R. P. Hawkesley (in command in Active).
Destroyers Acorn, Alarm, Brisk, Cameleon, Comet, Fury, Goldfinch, Hope, Larne, Lyra, Martin, Minstrel, Nemesis, Nereide, Nymphe, Redpole, Rifleman, Ruby, Sheldrake, Staunch.

Fourth Flotilla:
Captain C. J. Wintour (in command in Swift).
Destroyers Acasta, Achates, Ambuscade, Ardent, Christopher, Cockatrice. Contest, Fortune, Garland, Hardy, Lynx, Midge, Owl, Paragon, Porpoise, Shark, Sparrowhawk, Spitfire, Unity, Victor.

Mine-Sweeping Gunboats:
Commander L. G. Preston (in command).
H.M. Ships Skipjack (S.O. Ship) (absent at first), Circe, Gossamer, Leda, Speedwell, Jason, Seagull.
Shetland Patrol Force: Forward (Scott) and four destroyers of the River class.

The above vessels formed the Fleet under the immediate command of the Commander-in-Chief at the outbreak of hostilities. In addition, there were in southern waters, and also under the command of the Commander-in-Chief, the following vessels:

THE HARWICH FORCE

This force, although an integral portion of the Grand Fleet, was based on Harwich. It was intended that it should join the Grand Fleet at sea, if possible, in the event of a fleet action being imminent, and for this reason it was included in the organisation of the Fleet for battle; but the force did not in actual fact, ever so join the Fleet, nor did I expect that it would he able to do so. At the outbreak of war it was commanded by Commodore R. Y, Tyrwhitt in H.M.S. Amethyst and comprised:

1st Flotilla
Commanded by Captain W. Blunt in Fearless with 20 destroyers.

3rd Flotilla
Commanded by Captain C. H. Fox in Amphion with 15 destroyers.

Included also in the organisation of the Home Fleets, which Sir George Callaghan had commanded-in-chief, were the Second and Third Fleets:

SECOND FLEET
(under command of Vice-Admiral Sir Cecil Burney, K.C.B., K.C.M.G.).

Fleet-Flagship - Lord Nelson,
Rear-Admiral Stuart-Nicholson and Bernard Currey (commanding Battle Squadrons).

5th Battle Squadron:
Prince of Wales (Flag), Agamemnon, Bulwark, Formidable, Implacable, Irresistible, London, Queen, Venerable.

6th Battle Squadron:
Russell (Flag), Cornwallis, Albemarle, Duncan, Exmouth, Vengeance.

5th Cruiser Squadron:
Rear-Admiral A. P. Stoddart (in command).
 Carnarvon (Flag), Falmouth, Liverpool.

6th Cruiser Squadron:
Rear-Admiral W. L. Grant (in command).
Drake, Good Hope, King Alfred, Leviathan.

(These last two Cruiser Squadrons were, however, broken up immediately, and the ships transferred to other duties.)

Minelayer Squadron,
commanded by Captain M. H. Cobbe.
H.M. Ships Naiad (S.O.'s ship), Andromache, Apollo, Intrepid, Iphigenia, Latona, Thetis.

THIRD FLEET

This Fleet comprised the 7th and 8th Battle Squadrons, consisting of our oldest battleships, and the 7th, 9th, 10th, 11th and 12th Cruiser Squadrons, comprising our oldest cruisers.

But the only vessels of this Fleet which were ever associated with the Grand Fleet were the ships of the 10th Cruiser Squadron, which, under the command of Rear-Admiral Dudley de Chair, joined the Grand Fleet shortly after the outbreak of war, the Squadron being employed mainly on blockading duties. It was composed as follows:

Crescent (Flag), Edgar, Endymion, Gibraltar, Grafton, Hawke, Royal Arthur, Theseus.




1.2 At the end of November 1914 the effective state of the Grand Fleet

BATTLE FLEET
Fleet-Flagship - the Iron Duke.
1st Battle Squadron - 7 ships, the Neptune being away refitting.
2nd Battle Squadron - 7 ships, of which one, the King George V., was disabled, retubing condensers.
3rd Battle Squadron (Pre-Dreadnoughts) - 7 ships, one ship refitting at twelve hours' notice for steam, and the 8th ship returning from a dockyard refit.
4th Battle Squadron - 5 ships (complete).
1st Battle Cruiser Squadron - 4 ships (the Princess Royal having been detached to North America).
2nd Cruiser Squadron - 3 ships. The Shannon was refitting.
3rd Cruiser Squadron - 4 ships (complete).
6th Cruiser Squadron - 4 ships (complete).
1st Light Cruiser Squadron - 5 ships. The Liverpool was refitting.
2nd Flotilla -15 destroyers (5 refitting).
4th Flotilla - 15 destroyers (5 refitting).
10th Cruiser Squadron - Nil (paid off).
Armed Merchant-Cruisers - 2 (2 were coaling at Liverpool).
Minesweeping Gunboats - 5 (3 were refitting).




1.3 At the end of 1914 the condition of the Fleet

BATTLE FLEET
Fleet-Flagship - the Iron Duke.
1st Battle Squadron - 8 ships (complete).
2nd Battle Squadron - 4 ships (the Conqueror and Monarch being disabled, and the King George V. retubing her second condenser).
3rd Battle Squadron (Pre-Dreadnoughts) - 7 ships (Commonwealth refitting)
4th Battle Squadron - 7 ships (complete); but two new ships, the Benbow and Emperor of India not yet efficient.
1st Battle Cruiser Squadron - 5 ships (Princess Royal was away).
1st Cruiser Squadron - 3 ships. (Black Prince refitting).
2nd Cruiser Squadron - 4 ships (complete).
3rd Cruiser Squadron - 4 ships (complete).
6th Cruiser Squadron - 2 ships (complete).
1st Light Cruiser Squadron - 4 ships (complete).
2nd Light Cruiser Squadron - 2 ships (2 not joined).
10th Cruiser Squadron 14 ships (4 coaling and refitting).
2nd Flotilla -16 destroyers (4 refitting).
4th Flotilla - 17 destroyers (3 refitting).




1.4 At the end of January 1915 the condition of the Grand Fleet

BATTLE FLEET
Iron Duke, Fleet-Flagship, refitting.

1st Battle Squadron: 7 ships (Superb was away).
2nd Battle Squadron: 6 ships (Conqueror was unserviceable).
3rd Battle Squadron: 6 ships (Commonwealth and Britannia refitting).
4th Battle Squadron: 7 ships (complete).
1st Battle Cruiser Squadron: 2 ships (Lion was effecting temporary repairs; the Tiger refitting).
2nd Battle Cruiser Squadron: 1 ship (Indomitable refitting after a fire due to defective electric circuits).
1st Cruiser Squadron: 4 ships (complete).
2nd Cruiser Squadron: 3 ships (Natal refitting).
3rd Cruiser Squadron: 3 ships (Roxburgh refitting).
6th Cruiser Squadron: 3 ships (complete).
7th Cruiser Squadron: 3 ships (complete).
1st Light Cruiser Squadron: 4 ships (complete).
2nd Light Cruiser Squadron: 4 ships (Liverpool refitting).
2nd Flotilla: 11 destroyers (5 refitting, 4 detached in the Irish Sea).
4th Flotilla: 11 destroyers (5 refitting, 4 detached in the Irish Sea).

The shortage of destroyers at this period was exceedingly marked.




1.5 The organisation of the Battle Cruiser Fleet, February 1915

Lion, Fleet-Flagship.
1st Battle Cruiser Squadron: Princess Royal (Flag of Rear-Admiral O. de B. Brock), Queen Mary, Tiger.
2nd Battle Cruiser Squadron: Australia (Flag of Rear-Admiral W. C. Pakenham), New Zealand, Indefatigable.
3rd Battle Cruiser Squadron: Invincible (to be Flag), Inflexible (had not yet joined by the end of February), Indomitable.
1st Light Cruiser Squadron: Galatea (Broad pendant of Commodore E. S. Alexander Sinclair), Cordelia, Caroline, Inconstant.
2nd Light Cruiser Squadron: Southampton (Broad pennant of Commodore W. E. Goodenough), Nottingham, Birmingham, Lowestoft.
3rd Light Cruiser Squadron: Falmouth (Flag of Rear-Admiral Trevelyan Napier), Yarmouth, Gloucester, Liverpool,





1.6 Battle Cruiser Squadrons and Cruiser Squadrons re-organised 5 June 1916

Battle Cruiser Squadron
Lion (Fleet-Flagship of Battle Cruiser Fleet).

1st Battle Cruiser Squadron:Princess Royal (Flag), New Zealand, Tiger.
2nd Battle Cruiser Squadron:Australia (Flag), Indomitable, Inflexible.
Cruiser Squadrons
2nd Cruiser Squadron: Minotaur (Flag), Duke of Edinburgh, Cochrane, Shannon, Achilles, Donegal.
3rd Cruiser Squadron: Antrim, Roxburgh, Devonshire.





2. WW1 - THE WAR AT SEA
http://www.gwpda.org/naval/n0000000.htm


Note: unless otherwise indicated, starting date for appointments/ships joining is 8.14


2.1 THE GRAND FLEET, 1914-1918
Contributed by Graham E Watson (easton.watson@lineone.net), last updated December 2000


Commander in Chief: Admiral Sir John Jellicoe, Admiral Sir David Beatty from 11.16
Chief of Staff: Rear Admiral Charles Madden, Rear Admiral Osmond Brock from 11.16,

Fleet Flagship: Iron Duke, Queen Elizabeth from 11.16
Attached cruiser - Sappho, attached destroyer - Oak,

1st BATTLE SQUADRON
Cmdr - Vice Admiral Sir Lewis Bayly,  Vice Admiral Sir Cecil Burney from 12.14,  Vice Admiral Sir Charles Madden from 11.16
2 i/c - Rear Admiral Hugh Evan Thomas,  Rear Admiral Ernest Gaunt from 8.15,  Rear Admiral William Nicholson from 12.16

Marlborough (F VAd), Vanguard 7.16 to 4BS, Colossus 7.16 to 4BS, Hercules 7.16 to 4BS, St Vincent (F RAd) 7.16 to 4BS, Superb 1.15 to 4BS, Collingwood 7.16 to 4BS, Neptune 7.16 to 4BS,  Agincourt from 11.15, 10.18 to 2BS,  Revenge (to F VAd) from 3.16,  Royal Oak from 5.16,  Royal Sovereign from 6.16,  Benbow from 7.16,  Emperor of India from 7.16,  Resolution from 12.16,  Iron Duke (to Flag RAd) from 12.16,  Ramillies from 9.17
Attached cruiser - Bellona

2nd BATTLE SQUADRON
Cmdr - Vice Admiral Sir George Warrender,  Vice Admiral Sir Martin Jerram from 12.15,  Vice Admiral Sir John de Robeck from 11.16,
2 i/c - Rear Admiral Robert Arbuthnot,  Rear Admiral Arthur Leveson from 1.15,  Rear Admiral William Goodenough from 11.16

King George V (F VAd), Ajax, Audacious lost 27.10.14, Centurion, Orion (F RAd), Monarch, Thunderer, Conqueror,  Erin from 1.15, Agincourt from 10.18
Attached cruiser - Boadicea

3rd BATTLE SQUADRON
[detached to Nore Command May 1916]
Cmdr - Vice Admiral Sir Edward Bradford
2 i/c - Rear Admiral Montague Browning,  - Rear Admiral Sydney Fremantle from 11.15

King Edward VII (F VAd) lost 6.1.16, Africa, Britannia, Commonwealth, Hibernia ( RAd) detached Mediterranean 10.15-5.16, Dominion, Hindustan, Zealandia detached Mediterranean 10.15-5.16
Attached cruiser - Blanche

4th BATTLE SQUADRON
Cmdr - Vice Admiral Sir Douglas Gamble,  Vice Admiral Sir Doveton Sturdee from 2.15,  Vice Admiral Sir Montague Browning from 2.18
2 i/c - Rear Admiral Alexander Duff from 11.14,  Rear Admiral Roger Keyes from 1.17,  Rear Admiral Douglas Nicholson from 6.17

Dreadnought (F VAd) 5.16 to 3BS, Bellerophon, Temeraire 10.18 to Mediterranean, Agincourt from 8.14, 10.18 to 2BS, Erin from 8.14, 1.15 to 2BS, Benbow from 10.14, 7.16 to 1BS, Emperor of India from 11.14, 7.16 to 1BS, Superb from 1.15, 10.18 to Mediterranean, Canada from 10.15, Collingwood from 7.16, St Vincent from 7.16, Vanguard from 7.16, lost 9.7.17, Neptune from 7.16, Hercules from 7.16, Colossus from 7.16, Dreadnought from 3.18, 5.18 to reserve
Attached cruiser - Blonde

5th BATTLE SQUADRON
formed October 1915
Cmdr - Rear Admiral Hugh Evan Thomas,  - Rear Admiral Arthur Leveson from 10.18
Warspite from 3.15,  Queen Elizabeth from 5.15, 12.16 to fleet flagship, Barham (F) from 10.15, Malaya from 2.16, Valiant from 2.16,


BATTLECRUISER FORCE/FLEET from  2.15
Cmdr - Vice Admiral David Beatty, Rear Admiral William Pakenham from 11.16 (VAd 9.18)

Flagship - Lion

1st BATTLECRUISER SQUADRON
Cmdr - Rear Admiral David Beatty, Rear Admiral Osmond Brock from 2.15,  Rear Admiral Richard Phillimore from 11.16,  Rear Admiral Henry Oliver from 1.18
Lion 2.15 Flag BCF, Princess Royal, Queen Mary lost 31.5.16,  Tiger from 11.14,  Repulse from 8.16,  Renown from 9.16

2nd BATTLECRUISER SQUADRON
  Rear Admiral Archibald Moore from 1.15, Rear Admiral William Pakenham from 2.15, Rear Admiral Arthur Leveson from 11.16, Rear Admiral Lionel Halsey from 6.18
New Zealand,  Invincible from 8.14, 2.15 to 3BCS,  Inflexible from 8.14, 2.15 to 3BCS, Indomitable from 1.15, 2.15 to 3BCS, Australia (F) from 2.15,  Inflexible from 6.16, Indomitable from 6.16

3rd BATTLECRUISER SQUADRON
  Rear Admiral Horace Hood from 5.15, KIA 31.5.16
Invincible (F) lost 31.5.16, Indomitable, Inflexible

LIGHT FORCES/1ST CRUISER SQUADRON
  Rear Admiral Trevelyan Napier from 1.17 (VAd 10.18)
Courageous, Glorious

1st CRUISER SQUADRON
  Rear Admiral Archibald Moore from 12.14,  Rear Admiral Robert Arbuthnot from 1.15, KIA 31.5.16,
Defence (F) lost 31.5.16, Warrior lost 1.6.16, Black Prince lost 31.5.16, Duke of Edinburgh 6.16 to 2CS

2nd CRUISER SQUADRON
Cmdr - Rear Admiral Somerset Gough-Calthorpe,  Rear Admiral Herbert Heath from 5.16 to 11.16
Shannon (F) 1918 to NAWI, Achilles 9.17 to NAWI, Cochrane 1.18 to NAWI, Natal lost 31.12.15,  Donegal from 5.16, 9.16 to NAWI,  Minotaur from 5.16,  Hampshire from 5.16, lost 5.6.16,  Duke of Edinburgh from 6.16, 9.17 to NAWI,

3rd CRUISER SQUADRON
Cmdr - Rear Admiral William Pakenham, Rear Admiral Lowther Grant from 3.15, Rear Admiral Montague Browning from 11.15 to 1916
Antrim (F) 7.16 to NAWI, Argyll lost 28.10.15, Devonshire 5.16 to Nore, Roxburgh 9.15 to repairs,

6th CRUISER SQUADRON,
Rear Admiral William Grant
Drake (F) lost 2.10.17, Good Hope 9.14 to S Atlantic, lost 11.14, King Alfred 9.14 to West Africa, Leviathan 10.15 to NAWI, Donegal from 1.15, 11.15 to 7CS, Cumberland from 1.15, 2.15 to 7CS, Hampshire from 1.15, 2.15 to 7CS,

7th CRUISER SQUADRON
Rear Admiral Arthur Waymouth, Rear Admiral Edward Tottenham from 4.15, Rear Admiral Herbert Heath from 10.15 to 5.16,

Hampshire from 11.14, 5.16 to 2CS,  Minotaur (F) from 1.15, 5.16 to 2CS,  Cumberland from 2.15, 4.15 to NAWI,  Donegal from 3.15, 5.16 to 2CS,  Lancaster from 3.15, 4.16 to Pacific

1st LIGHT CRUISER SQUADRON
  Commodore William Goodenough from 8.14, Commodore Edwin Alexander-Sinclair from 1.15 (RAd 4.17),  Commodore Walter Cowan from 7.17 (RAd 9.18)
Southampton 2.15 to 2LCS, Birmingham 2.15 to 2LCS, Lowestoft 2.15 to 2LCS, Nottingham 2.15 to 2LCS, Inconstant from 1.15, Galatea (F) from 2.15, Caroline from 2.15, 11.15 to 4LCS, Cordelia from 2.15, 1917 to 4LCS, Phaeton from 9.15, Royalist from 2.17, Caledon (F) from 3.17

2nd LIGHT CRUISER SQUADRON
 Rear Admiral Trevelyan Napier from 12.14,  Commodore William Goodenough from 1.15, Commodore Cecil Lambert from 12.16 (RAd 4.17), Rear Admiral Michael Culme-Seymour from 2.18, Rear Admiral James Fergusson from 5.18

Falmouth 2.15 to 3LCS, Gloucester 2.15 to 3LCS, Yarmouth 2.15 to 3LCS, Liverpool 2.15 to 3LCS,  Southampton (F) from 2.15, 1918 to 3LCS, Birmingham from 2.15, Lowestoft from 2.15, 1916 to Med, Nottingham from 2.15, lost 19.8.16, Dublin from 1916, Melbourne (RAN) from 1916, Sydney (RAN) from 1916, Yarmouth, from 1918

3rd LIGHT CRUISER SQUADRON from 2.15
  Rear Admiral Trevelyan Napier from 2.15, Rear Admiral Allan Hunt from 1.17

Falmouth (F) lost 20.9.16, Gloucester 12.16 to Med, Yarmouth 1918 to 2LCS, Liverpool 12.15 to Med, Birkenhead from 5.15, Chester from 5.16  Chatham (F) from 1916, Southampton from 1918,

4th LIGHT CRUISER SQUADRON
  Commodore le Mesurier from 6.15, Commodore R Bentinck from 1918,  Rear Admiral Alan Everett from 10.18

Royalist 2.17 to 1LCS, Comus, Carysfort 4.16 to 5LCS/Harwich, Calliope (F),  Caroline from 11.15, Constance from 1.16, Cambrian from 5.16, Cordelia from 1917

 6th LIGHT CRUISER SQUADRON
  Rear Admiral Alexander-Sinclair from 7.17

Cardiff (F), Calypso, Caradoc, Ceres, Cassandra lost 5.12.18,

7th LIGHT CRUISER SQUADRON
  Commodore George Borrett from 3.18 (RAd 8.18)

Carysfort (F), Aurora, Penelope, Phaeton, Cleopatra from 8.18, Undaunted from 11.18

AIRCRAFT CARRIERS
 Rear Admiral Richard Phillimore (and 1BCS) from 1.17

Furious from 3.18, Argus from 9.18, Campania from 1918
Destroyer Flotilla Flagship - Castor from 11.15, Submarine Flotilla Flagship - Fearless from 11.16

1st DESTROYER FLOTILLA
Served in the Grand Fleet until November 1916 when moved to Nore Command

Cruiser flagship - Fearless
Leaders - Meteor (L) 9.14, Botha 1915
Acheron, Archer, Ariel, Attack, Badger, Beaver, Defender, Druid, Ferret, Forester, Goshawk, Hind, Hornet, Hydra, Jackal, Lapwing, Lizard, Phoenix, Sandfly, Tigress,

2nd DESTROYER FLOTILLA
Served in the Grand Fleet until April 1916 when moved to Devonport

Cruiser Flagships - Active, Galatea 12.14-2.15
Acorn 1915 to Med, Alarm, Brisk, Cameleon, Comet 1915 to Med, Fury 1915 to Med, Goldfinch lost 18.2.15, Hope, Larne, Lyra, Martin, Minstrel 1915 to Med, Nemesis, Nereide, Nymphe, Redpole, Rifleman, Ruby, Sheldrake 1915 to Med, Staunch 1915 to Med,

3rd DESTROYER FLOTILLA
Joined the Grand Fleet from Harwich 1918

Nimrod, Talisman, Maenad, Mameluk, Marvel, Menace, Michael, Munster, Napier, Nessus lost 8.9.18, Noble, Nonsuch, Onslaught, Petard

4th DESTROYER FLOTILLA
Served in the Grand Fleet until September 1916 when moved to the Humber

Cruiser flagship - Caroline 12.14-2.15,
Leaders - Swift, Faulknor from 1915, Tipperary from 5.16,  lost 31.5.16
Acasta, Achates, Ambuscade, Ardent lost 31.5.16, Christopher, Cockatrice, Contest, Fortune lost 31.5.16, Garland, Hardy, Lynx lost 9.8.15, Midge, Owl, Paragon, Porpoise, Shark lost 31.5.16, Sparrowhawk lost 31.5.16, Spitfire, Unity, Victor

11th DESTROYER FLOTILLA
formed September 1915

Leaders - Kempenfelt, Valorous from 8.17,  Seymour from 11.16
Moon 6.15-1918, Mons 7.15-1918, Mandate 8.15-1918, Marmion 8.15, lost 21.10.17, Marne 8.15-1918, Michael 8.15-1918, Morning Star 8.15-1918, Manners 9.15-1918, Martial 10.15-1918, Milbrook 10.15-1918, Minion 11.15-1918, Mystic 11.15-1918, Ossory 11.15-1918, Mounsey 11.15-1918, Musketeer 12.15-1918, Magic 1.16-1918, Romola 8.16-, Sarpedon 9.16-, Setter 10.16, lost 17.5.17, Tenacious 8.17-, Tormentor 8.17-, Tancred 9.17-, Tornado 11.17, lost 23.12.17, Vivacious 12.17-, Vittoria 1.18-, Vortigern 1.18-, Watchman 1.18-, Versatile 2.18-, Walker 2.18-, Vancouver 3.18-, Viscount 3.18-, Walrus 3.18-, Vanessa 4.18-, Vanity 6.18-, Voyager 6.18-

12th DESTROYER FLOTILLA
formed November 1915

Leaders - Marksman, Valhalla from 9.17, Saumarez from 12.16
Mameluke 10.15-1918, Maenad 11.15-1918, Mindful 11.15-1918, Nessus 11.15-1918, Marvel 12.15-1918, Mischief 12.15-1918, Munster 1.16-1918, Napier 1.16-1918, Opal 1.16, lost 12.1.18, Mary Rose 2.16, lost 17.10.17, Noble 2.16-1918, Nonsuch 2.16-1918, Obedient 2.16-1918, Narwhal 3.16-1918, Onslaught 3.16-1918, Menace 4.16-1918, Prince 9.16-1918, Strongbow 11.16, lost 17.10.17, Simoon 3.18-, Winchester 3.18-, Wrestler 3.18-, Scimitar 4.18-, Torch 5.18-, Vivien 5.18-, Wolsey 5.18-, Scotsman 6.18-, Scout 6.18-, Scythe 7.18-, Tomahawk 7.18-, Waterhen 7.18-, Sepoy 8.18-, Speedy 8.18-, Sea Bear 9.18-, Sirdar 9.18-, Trinidad 9.18-, Tryphon 9.18-,

13th DESTROYER FLOTILLA
formed April 1916

Cruiser flagship Champion
Leaders - Gabriel, Valkyrie from 1918,  Valentine from 6.17
Nepean 3.16-1918, Nestor 3.16, lost 31.5.16, Obdurate 3.16-1918, Nerissa 3.16-1918, Moresby 4.16-1918, Nicator 4.16-1918, Onslow 4.16-1918, Narborough 5.16, lost 12.1.18, Nereus 5.16-1918, Nomad 5.16, lost 31.5.16, Paladin 5.16-1918, Pelican 5.16-1918, Penn 5.16-1918, Petard 5.16-1918, Negro 6.16, lost 21.12.16, Pigeon 6.16-1918, Pasley 7.16-1918, Patrician 7.16-1918, Medway 8.16-1918, Oracle 8.16-1918, Orcadia 9.16-1918, Orpheus 9.16-1918, Rival 9.16-1918, Norseman 11.16-1918, Octavia 11.16-1918, Oriana 11.16-1918, Oriole 11.16 .18, Oberon 12.16-1918, Osiris 12.16-1918, Tristram 6.17-, Tower 8.17-, Umpire 8.17-, Urchin 8.17-, Vanoc 8.17-1918, Ursula 9.17-, Vanquisher 9.17-1918, Vehement 9.17-1918, Vimiera 9.17-, Ursa 10.17-, Vendetta 10.17-, Ulster 11.17-, Venturous 11.17-1918, Verdun 11.17-, Violent 11.17-, Wakeful 11.17-, Vectis 12.17-, Vega 12.17-, Venetia 12.17-, Verulam 12.17-, Viceroy 1.18-, Vesper 2.18-, Wolfhound 3.18-, Vidette 4.18-, Westcott 4.18-, Westminster 4.18-, Winchelsea 4.18-, Wessex 5.18-, Woolston 6.18-, Walpole 8.18-, Windsor 8.18-, Whitley 10.18-, Wryneck 11.18-

14th DESTROYER FLOTILLA
formed June 1916

Leaders - Botha, Vampire from 9.17, Ithuriel, Anzac from 6.17
Ophelia 5.16-, Relentless 5.16-, Medina 6.16-, Nizam 6.16-1918, Nonpareil 6.16-, Observer 6.16-, Opportune 6.16-, Orestes 6.16-, Pellew 6.16-, Peyton 6.16-, Plover 6.16-, Patriot 6.16-, Offa 7.16-, Partridge 7.16, lost 12.12.17, Peregrine 7.16-, Plucky 7.16-, Norman 8.16-, Orford 12.16-, Pylades 12.16-, Warwick 3.18-, Velox 4.18-, Whirlwind 8.18-, Paladin .18-, Penn .18-, Octavia .18-, Patrician .18-, Tyrant .18-, Splendid 10.18-, Tobago 10.18-, Sabre 11.18-, Seafire 11.18-, Seraph 11.18-,

15th DESTROYER FLOTILLA
formed September 1916

Leaders - Parker, Grenville
Rapid 8.16-, Parthian 9.16-1918, Sabrina 9.16-, Radstock 9.16-, Rowena 9.16-, North Esk 10.16-1918, Portia 10.16-1918, Ready 10.16-, Raider 10.16-, Restless 10.16-, Rocket 10.16-, Rigorous 11.16-, Sable 11.16-, Pheasant 12.16, lost 1.3.17, Rob Roy 12.16-, Salmon 12.16-, Sorceress 12.16-, Rosalind 12.16-, Trenchant 4.17-, Ulysses 5.17, lost 28.10.18, Undine 5.17-, Tirade 6.17-

 20th DESTROYER FLOTILLA
Minelaying flotilla formed in 1918 but based at Immingham

Leaders - Abdiel, Gabriel
Ariel lost 2.8.18, Ferret, Sandfly, Lawford, Legion, Prince, Tarpon, Telemachus, Vanquisher, Vanoc, Vehement lost 2.8.18, Venturous,

SCAPA LOCAL FLOTILLA 1914

Arun, Boyne, Cherwell, Dee, Erne, Exe, Swale Ure

1st MINESWEEPER FLOTILLA
formed 1915

Godetia, Carnation, Dahlia, Daphne, Iris, Lilac, Marigold, Myrtle, Pansy, Sunflower, Quorn, Zetland,

2nd MINESWEEPER FLOTILLA
formed 1916

Lupin, Foxglove, Gentian, Larkspur, Bicester, Croome

3rd MINESWEEPER FLOTILLA
 formed 1918

Belvoir, Cotswold, Cottesmore, Dartmoor, Garth, Gretna, Hambledon, Heythrop, Holderness, Meynell, Muskerry, Oakley, Pytchley, Tedworth


2.2 THE HARWICH FORCE,
Cmdr - Commodore Reginald Tyrrwhitt (RAdm 1919)

CRUISERS [later 5th Light Cruiser Squadron]
Amphion lost 4.8.14, Arethusa (F) lost 10.2.16, Aurora, Undaunted 9.14-3.18, Penelope 12.14-3.18, Adventure 5-7.15, Cleopatra 6.15-8.18, Conquest 6.15-7.18, Carysfort (F) 4.16-3.18, Canterbury 5.16-9.18, Centaur 8.16-, Concord 12.16-, Curacoa (F) 12.17-, Curlew 12.17-, Coventry 2.18-, Danae 6.18-, Dragon 8.18-, Carlisle 11.18-, Dauntless 12.18-,

3rd DESTROYER FLOTILLA
Served at Harwich from August 1914 until dispersed April 1917, renumbered 9th DESTROYER FLOTILLA during 1915,

Laertes, Laforey temp det to Med 1915-16, Lance, Landrail, Lark, Laurel, Lawford temp det to Med 1915-16, Legion, Lennox, Linnet, Llewellyn, Louis temp det to Med 1915, lost there, Loyal, Lydiard, Lysander, Leonidas 8.14-, Lookout 8.14-, Lucifer 8.14-, Liberty .15-, Laverock 10.15-, Lassoo 10.15, lost 13.8.16, Lochinvar 12.15-,

10th DESTROYER FLOTILLA
formed August 1914

Leaders - Nimrod, Scott from 2.18, lost 15.8.18, Montrose from 9.18, Valkyrie 6.17-, Shakespeare 10.17-, Spenser 12.17-
Miranda 8.14-1917, Meteor 9.14-1918, Minos 10.14-1917, Mastiff 11.14-1.16, Manly 11.14-1917, Matchless 12.14-1917, Milne 12.14-1917, Morris 12.14-1917, Murray 12.14-1917, Mentor 1.15-1917, Mansfield 2.15-1917, Moorsom 2.15-1917, Myngs 2.15-1917, Medea 5.15-, Melampus 6.15-, Medusa 7.15, lost 27.3.16, Melpomene 8.15-1917, Talisman 1.16-1917, Trident 2.16-1917, Termagant 3.16-1917, Phoebe 12.16-1917, Simoon 12.16- lost 23.1.17, Starfish 12.16-, Surprise 1.17- lost 23.12.17, North Star 2.17-1917, Sybille 2.17-, Redgauntlet 2.17-, Satyr 2.17-, Skate 2.17-, Stork 2.17-, Sturgeon 2.17-, Sylph 2.17-, Torrent 2.17, lost 23.12.17, Radiant 2.17-, Redoubt 3.17-, Skilful 3.17-, Tempest 3.17-, Thruster 3.17-, Retriever 3.17-, Nugent 4.17-1917, Sharpshooter 4.17-, Springbok 4.17-, Tarpon 4.17-1918, Truculent 5.17-, Recruit 5.17, lost 9.8.17, Sceptre 5.17-, Torrid 5.17-, Taurus 5.17-, Telemachus 6.17-1918, Tetrarch 6.17-, Thisbe 6.17-, Teazer 7.17-, Ulleswater 10.17, lost 15.8.18, Sparrowhawk 9.18-, Swallow 9.18-, Tactician 10.18-





3. THE DOVER PATROL, Volumes I and II
by Admiral Sir Reginald Bacon



3.1 Salvage and Other Services Rendered to Vessels by Captain John Iron and the Dover Salvage Tugs













3.2 Destroyers and Torpedo-Boats of the Original 6th Flotilla







3.3 Destroyers, P. Boats, and M-Monitors which Joined the 6th Flotilla and Cruisers attached to the Patrol







3.4 Names of Masters of Cross-Channel Transports









4. THE BIG BLOCKADE
by E Keble Chatterton
(the armed merchant cruisers of 10th Cruiser Squadron, Northern Patrol)


4.1 Armed Merchant Cruiser Strength as of 24 January 1915.

Follows the withdrawal of the old light cruisers of the Edgar-class in November/December 1914.




4.2 Additional Armed Merchant Cruisers Commissioned before April 1915




4.3 Armed Merchant Cruiser Strength as of July 1915








5. SWEPT CHANNELS
Being an Account of the Work of the Minesweepers in the Great War
by Taffrail - Captain Taprell Dorling, R.N.



5.1 Minesweeping Officers, etc., 1914-18 (and some named minesweepers)






















5.2 Minesweeping Officers, etc., including Post-War Mine Clearance (and some named minesweepers)













5.3 Nominal List of Minesweepers in Commission in Home Waters at Time of Armistice










on to Part 6, Ship Distribution Lists

or return to World War 1, 1914-1918 

revised 6/1/15